Pokaždé když jsem přijela k babičce tak mi nabalila hromadu jejích famózních marmelád. Jenže potom přišla dieta bez cukru. Je to asi pět let zpátky, všichni mi tvrdili, že zdravé marmelády nebo dokonce marmeládu bez cukru neuvařím, že se mi všechno zkazí. Experimentovala jsem a zkoušela, dneska můžu zaručit, že moje marmeláda bez cukru vydrží i rok! A protože nejsem sama kdo se snaží omezit cukr nebo ho nahradit něčím zdravějším, vyrábím moje produkty z tak trošku jiných ingrediencí.
Začala jsem vařit v srdci Krkonoš na naší roubené chalupě, kde jsem v Pasekách nad Jizerou vyrostal. Chodila jsem si také sbírat sama ovoce do lesa. Jenže jak to tak bývá, aby mé produkty mohly být u zákazníků, oficiální výrobnu teď mám v Praze. Mým velkým snem je ji vybudovat na horách, kam se chci jednou vrátit.
zásadní je pro mě kvalita ovoce, které používám
O projektu
Inspirovala jsem se Blankou Milfaitovou a jejím neuvěřitelně poctivým přístupem k přípravě marmelád a džemů. Je mým velkým vzorem.
Vyrábím zatím hlavně malinové a borůvkové džemy, sirupy, musli, raw tycinky, raw vánoční cukroví atd. Jako sladidla používám agávový sirup, kokosový cukr, med, rýžový sirup a hledám další možnosti. Používám také obyčejný bílý cukr na sirupy. Absolutně zásadní je pro mě kvalita ovoce, které používám a tak si pro něj jezdím osobně ke sběračům a na pole. To je také důvodem proč nemám více druhů ovoce, najít opravdu kvalitní ovoce, není snadný úkol.
Na svůj zatím stěžejní produkt používám poměrně časově náročný zavařovací postup se skleničkami WECK, které jsou vizuelně krásné a hlavně vratné. Snažím se minimalizovat celkový dopad produkce odpadů při vaření. Na prvním místě minimalizuji plasty a až na druhém odpad celkově. Využívám obchod Krámek na váhu, Pytlici.cz, bezobalu.org.
Dalším novým projektem v rámci Manufaktury jsou ‚zero waste cateringy‘ z mých a farmářských produktů. Aktuálně se zaměřuji na snídaně a menší cateringy pro 25–30 osob.