Jako včelař jsem řešil problém, jak prodávat med. Cedule na plotě a časté zvonění zákazníků na domovní zvonek bylo pro celou rodinu dost obtěžující. Zákazníci často chodili v nejméně vhodný čas, třeba když jsem spěchal na autobus do práce. Jenže zákazníka nelze odmítnout, takže už mi autobus několikrát ujel :-( Hledal jsem na trhu nějaké řešení, ale žádné jsem nenašel. proto jsem vymyslel medomat - automat na prodej medu. Mohlo by se zdát, že trh nabízí mnoho prodejních automatů, ale žádný, který by splňoval moje požadavky jsem nenašel. Chtěl jsem automat, který bude malý, bude jej možné pověsit na plot nebo třeba zeď domu, nebude potřebovat přípojku elektřiny a bude pomocí mojí domácí WiFi posílat notifikace na mobil (abych hned věděl, že se nějaký med prodal). Většina prodejních automatů na trhu vypadá jako velká skříň, kterou nelze nikam pověsit, potřebují přípojku elektrické energie a o WiFi se mi může jenom zdát. Tyto automaty jsou navíc příliš nákladné.
Proč kupovat med z Číny, Ukrajiny, Argentiny... nebo jeho náhražky a falzifikáty v supermarketech, když můžeme mít ten nejkvalitnější med přímo od včelaře z našeho medomatu!
O projektu
Celý medomat je velmi jednoduchý a při jeho konstrukci jsem se inspiroval výdejními místy některých e-shopů. Celé zařízení je postaveno tak, aby bylo co nejvíc modulární. Jde vlastně o takové Lego. Každý si může zvolit svoji vlastní, jedinečnou konfiguraci medomatu podle potřeb, které má.
Může si vybrat, jak bude medomat napájený. Ne všude je možné napojení na rozvod elektřiny, proto konstrukce počítá jak s napájením z existujícího rozvodu, tak i z baterie nebo ze solárního panelu (také doplněného baterií).
Stejně tak bude možné do budoucna rozšířit možnosti komunikace. Mimo WiFi se předpokládá i Ethernet (i s možností PoE, Bluetooth, LoRa a další IoT sítě.
Asi nejzajímavější je možnost zobrazování. Nejjednodušší varianta medomatu neobsahuje žádný display, jen tlačítka. Další možností je vybavit medomat standardním LCD displejem, jeho podsvícení má ale poměrně velkou spotřebu a lze předpokládat, že hlavně při napájení z baterie by se baterie rychle vybíjela. Proto byla už první verze navržena se speciálním e-ink displejem. Tento displej je někdy nazýván také jako elektronický papír a většina lidí jej zná ze čteček elektronických knih.
V současné době je možné využít různé velikosti tohoto displeje, a to ve verzích bílá-černá, bílá-černá-červená a bílá-černá-žlutá.
Asi nejdůležitější je modularita u mechanických dílů. Ty jsou navrženy tak, aby bylo možné sestavit jako libovolnou matici pozic na sklenice medu od 1×1 (tzn. na prodej pouze 1 sklenice) až po NxN. Předpokládám ale, že nejpoužívanější budou verze 1×2, 2×1, 1×3, 3×1, 3×2 a 2×3 případně 3×3.
Díky tomu, že vše, včetně mechanických dílů, je modulární, lze medomat různě přestavovat a rozšiřovat. Každý včelař může začít s levnou malou verzí s 1–4 pozicemi na sklenice s medem a postupně se dopracovat k medomatu s desítkami pozic. Můžeme tak říct, že medomat roste se včelařem a oblibou jeho medu u zákazníků.