Rada Building je startup ve stavebním průmyslu. Po letech experimentace, vývoje a technologických akcelerátorech v Dubaji, Paříži a Berlíně jsme zakotvili u jednoduché myšlenky s obrovským potenciálem - univerzální řešení pro staticky nevyhovující, poškozené a schátralé stavby.
Záměr byl vyvinout masově vyrobitelnou "skládačku", přizpůsobitelnou na míru konkrétní stavbě, kterou půjde snadno převést a rychle složit. To vše maximálně udržitelně, tak aby jednotlivé díly byly repasovatelné a recyklovatelné.
Nyní máme za sebou první pilotní projekt.
Zajistili jsme nevyhovující střechu výrobní haly jednoho významného českého výrobce součástek pro automobilový průmysl. Tento objekt o ploše 2000 m2 byl kompletně zajištěn endoskeletonem, neboli vnitřní oporovou konstrukcí, za pouhé dva měsíce. To vše bez zastavení třísměnné výroby.
To je pouze první krok. Nyní připravujeme nasazení našeho řešení pro mnoho průmyslových objektů o desítkách tísíc m2 v celé České republice.
Mise Rada Building je urychlit přechod stavebního průmyslu k udržitelnosti. Ne jedním pilotním projektem, ale opakovaně na mnoha stavbách v tržním prostředí ukázat sílu udržitelné budoucnosti výstavby
O projektu
Můžete opravit střechu, vyměnit podlahu a zateplit stěnu. Co ale uděláte když je statika, neboli nosná konstrukce, narušena?
Pro majitele takového objektu následuje komplikovaný, drahý a časově náročný kolotoč. Prohlídky střídá diagnostický průzkum, tápání ve skutečném provedení stavby a to jenom aby došlo k prvotnímu odbornému posouzení. Často je stav konstrukce těžko odhadnutelný i s nejmodernější diagnostikou a tak nejsou pro majitele objektu zcela jasné závěry na základě kterých lze plánovat investici opravy. Do hry se následně přidává dlouhodobá údržba s návazností na problematiku odpovědnosti za technické řešení a samotnou realizaci opravy. Nelze tedy aplikovat standardní "best practices" - nejedná se o standardní investiční výstavbu.
Narušená statika, havarijní stavy nebo jen jakýkoliv větší zásah do původní stavby díky vyšším nárokům nových evropských norem jsou scénáře, kterým se chtějí vlastníci za každou cenu vyhnout. Začíná ale doléhat realita zděděné infrastruktury, z toho plynoucí nedostatečná údržba a mimoto nekompromisní zub času.
I přes mediální debatu po kolapsu Trojské lávky nebo mostu v Janově je široké veřejnosti nejasná obrovská škála problému bezpečnosti všech typů infrastruktury. Od mostů, přes občanské stavby až po průmyslové objekty. Je to rozsáhlý, systemický problém jež je produktem expanzivní výstavby předchozích generací - nelze tedy spravit expanzivním přístupem. Není na to čas, peníze a prostor nadále zvyšovat ekologickou zátěž. Je třeba inovovat - dělat více s méně.
Kde ale ostatní vidí náročný segment trhu my vidíme rostoucí trh a jedinečnou příležitost.
Stále větší množství staticky nevyhovujících staveb je obrovská šance pro jednoduchá, bezpečná a rychle nasaditelná řešení. Expanzi a modernizaci staveb lze vždy odložit, potenciální nebezpečí kolapsu nikoliv.
V průmyslu notoricky známém pro stagnaci nebo v lepším případě jen inkrementální vývoj je dnes právě ta nejvhodnější doba pro výrazný posun v udržitelné výstavbě.