O Aquaponii jsem se začal aktivně zajímat v roce 2019. Zprvu jsem chtěl jít jednodušší cestou - koupit hotový projekt, ale souhra okolností mě dovedla k tomu, že musím poskládat tým odborníků a trnitou cestou si projít hezky od začátku. Díky tomu jsme ale měli možnost pochopit důkladně problematiku a hledat lepší řešení.
V současnosti stavíme menší farmu, která dokáže na 100m2 vyprodukovat ročně kolem 150.000 ks zeleniny a bylinek. Celý systém je navržen tak, aby šla farma modulárně rozšiřovat dle potřeb, ať už u nás a nebo u klientů.
Aquaponická farma, která žije vlastním životem
O projektu
Naše farma se hodně liší i od ostatních farem. Vyvíjíme například vlastní na míru navržený systém umělé inteligence farmy - inGrid. Zatím je obrazně řečeno “ve školce”, učí se chodit, ale počkejte až vyroste! Systém dokáže pomocí senzorů kontrolovat pro nás důležité hodnoty ve vodě a přizpůsobit prostředí tak, aby produkce byla co největší a nejefektivnější. Cílem je vytvořit plně autonomní farmu, kde jediným úkolem farmáře bude dohlížet na její chod. Ingrid s námi již komunikuje a ukládá veškeré informace o životě na farmě. Kvůli neustálému vývoji v oblasti osvětlení a rozmanitosti rostlin je ale potřeba ještě obrovské množství dat, než budeme moci kompletně optimalizovat veškeré procesy.
Co vše umí hlídat? Teplotu vody, teplotu vzduchu, vzdušnou vlhkost, pH, vodivost, rozpuštěný kyslík ve vodě, oxid uhličitý ve vzduchu, automatické snímky růstu, dusičnany, dusitany, uhličitanovou tvrdost, celkovou tvrdost, výšku hladiny vody..
Díky možnosti vybudovat si farmu od nuly, jsme řešili tisíc a jednu proměnnou, která dokáže pěstování zefektivnit. Jedním z největších problémů u indoor pěstování obecně je množství CO2. Podařilo se nám díky spolupráci s ústavem makromolekulární chemie akademie věd v ČR připravit generátor CO2. Generátor je možná nešťastné slovo, protože oxid uhličitý negenerujeme.Ve speciální membráně dokážeme zvýšit jeho koncentraci a současně ho zbavit veškerých virů a bakterií.
Oxid uhličitý spotřebovávají rostliny při fotosyntéze a následkem zvýšené koncentrace CO2 dokážeme urychlit růst plodiny až o 30%, to už je rozdíl nemyslíte?