Mám ovocné sady a ornou půdu na Jižní Moravě a druhou farmu s dobytkem v Bílých Karpatech, kde organického hnojiva mám víc než potřebuji, ale farmy jsou od sebe vzdáleny 100 km. Potřeboval jsem vyřešit, jakým způsobem ekonomicky a ekologicky zvýšit výnosy a zdravě nastartovat půdu.
Inspirovaný myšlenkou Terra Preta (černá země) jsem ořezané větve z ovocného sadu zpracoval na biouhel a začal ho aktivně používat pro zadržování vody a živin v půdě.
Následně jsem si pořídil násadu Kalifornských žítal a začal si vyrábět vermikompost, abych zpracoval veškerý bio odpad a získal cenný žížalí čaj.
Napadlo mě spojit tyto dobré věci dohromady a podařilo se mi najít unikátní způsob, jak zkombinovat Žížalí čaj s biouhlem a vermikompostem dohromady a tím vznikla Žížalica (živá voda) a Vermikchar (organické hnojivo).
Tyto výrobky jsem nejdříve používal pro sebe a pro rodinu a protože to fungovalo, tak jsem si tyto výrobky nechal zaregistrovat a postupně jsem začal rozšiřovat výrobu.
Svět pěstitelů, farmářů a nadšenců domácího zahradničení se probouzí k důležitosti zdraví půdy a úrodnosti při produkci zdravých rostlin a zdravých lidí.
O projektu
Jmenuji se Jaroslav Moudřík a jsem ekologický zemědělec.
Asi před 3 lety jsem začal hledat řešení problému nastarování orné půdy a sadů. Sedlácké pořekadlo zní přesně. Nedáš, nemáš!
Hledal jsem na internetu inspiraci a objevil jsem heslo: Terra preta (černá země).
A tady to začalo. Základní materiál této nekonečně úrodné půdy je biouhel (pevný uhlík) vyrobený pyrolýzou. Je v ni spoustu dalších složek, ale začal jsem biouhlem. Ten si dnes vyrábím z větví meruňkových stromů asi z výměry 10 ha a zpracovávám i větve ze sousedních sadů. Je pod registrovaným názvem - APRICHAR. Údajně je tento biouhel tak kvalitní, že jej jiná firma přidává do doplňků krmení pro zvířata.
Hledal jsem dál a vyskočilo na mě heslo vermikompost.
Pořídil jsem násadu kaliformských žížal které by mě zpracovávaly veškerý bio materiál na skvělý vermikompost. Ano. Vermikompost žížaly vyrábějí. Jenže když jsem si spočítal minimální dávku na nahnojení 1 ha, tak to bylo také nereálné.
Dnes jsem ve stavu, kdy umím propojit tyto dva skvělé produkty dohromady a v květnu letošního roku jsem udělal první obchodní balení dvou výrobků.
Tekuté hnojivo Žížalica - kde kombinujeme koncentrovaný extrakt z vermikompostu a biouhlu. Z 1 litru Žížalice udělám 100 litrů postřiku na list nebo zálivku.
Pevné hnojivo Vermikchar - v sypké formě nebo ve formě granulek, také z těchto materiálů, kde biouhel je už aktivní po vyluhování z vermikompostem.
Použítí pro přípravu výsadbových substrátů, kde stačí přimíchat pouze 10 % k púvodní zemině. K mladým výsadbám stačí 2 dcl těchto granulek ke stromku na sezónu.
Tyto výrobky dnes už pár známých úspěšně používá na květiny, zeleninu, vinice i sady a jsou mile překvapeni jak tyto výrobky fungují.
Značná část běžné populace vůbec nemá ponětí, že existují takováto řešení náhrady chemických hnojiv.