Hiporehabilitace v pedagogické a sociální praxi (dále jen HPSP) je jedna z disciplín hiporehabilitace, při které certifikovaný instruktor HPSP cíleně využívá kontakt a interakci s koněm, prostředí určené pro chov koní, jako prostředku k motivaci, aktivizaci, výchově a vzdělávání lidí se zdravotním a sociálním znevýhodněním.
Využíváme metody zážitkové pedagogiky a zároveň metody přirozené komunikace s koňmi. Využití koní v tomto procesu je velmi efektivní. Dává dětem i dospělým možnost prožít situace, které by jinde nejspíš neměly příležitost zažít a které mohou významně přispět k jejich rozvoji. HPSP lze využít při práci s jednotlivcem, i se skupinou.
HPSP má široké využití hlavně tam, kde je potřeba dítě silně motivovat nebo tam, kde jde především o socializaci a kladné ovlivnění osobnostního vývoje. Dítě se prostřednictvím HPSP může naučit upřednostnit potřeby druhého, před vlastním "chtěním". Může zažít i prohry, které jsou vlastně vítězstvím. Vítězstvím nad sebou samým.
Kůň je zrcadlem vaší duše.
O projektu
Jsme začínající neziskové hiporehabilitační centrum, SPOLU HIPOREHABILITACE z.s. které poskytuje péči v oblasti Hiporehabilitace v pedagogické a sociální praxi. Patříme k hrdým členům České hiporehabilitační společnosti, která zaštiťuje kvalitu hiporehabilitačních středisek v České republice. Najdete nás na Ranchi U Rezavé studánky v Brně.
Nabízíme hiporehabilitační programy při kterých se snažíme zkvalitňovat život dětem i dospělým. V rámci těchto programů využíváme "léčivou" pomoc koně. Koně jsou silným motivačním prostředkem a nejsou pro nás JENOM prostředkem k ježdění, jsou to naši "parťáci", rovnocenní partneři v týmu.
Je třeba, aby uživatel navázal s koněm kontakt, překonal strach ze zvířete. Někdy stačí prostý kontakt, hlazení a poté přecházíme k péči o koně.
Kůň je živá bytost o kterou je potřeba se starat. Snažíme se o to, aby se uživatelé mohli podílet na péči o koně. Budují si tím úzký vztah s koněm, odpovědnosti za jinou bytost, vytváří si lepší pracovní návyky, rozvíjí si komunikaci a nové sociální vztahy s ostatními lidmi, které o koně pečují. Kůň je schopen komunikovat s člověkem. Uživatele učíme jak s ním mohou komunikovat. Přístup ke koni stavíme na principu spravedlnosti a důslednosti, což je možné využít následně i v mezilidských vztazích a podpořit tím žádoucí chování.
Můžeme také pozorovat koně ve stádě a diskutovat o rozdílu vztahů mezi koňmi ve stádě a mezi lidmi. Vysvětlíme si tak i pravidla chování v lidské společnosti.
K dalším aktivitám patří vodění koně na vodítku. Příjemnou činností je pasení koně, vedení koně na vycházku do přírody nebo překonávání různých slalomů/trailů na jízdárně.
Ježdění na koni má mnoho podob. Zpočátku se může jednat o ježdění na vedeném koni, později můžeme přejít k aktivnímu ježdění. Při aktivním ježdění se uživatel učí vést koně sám.
Hrajeme hry s koňmi jak ze země, tak ze hřbetu. Při nich si uživatelé trénují koordinaci pohybů, schopnost vcítění se, asertivitu, neverbální komunikaci a schopnost soustředit se.